Panasonic Electronic Components ERJ-1TRQJR56U
ERJ-1TRQJR56U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1TRQJR56U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.56 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
ERJ-1TRQJR56U.pdf
Availability of ERJ-1TRQJR56U
QUANTITY
ERJ-1TRQJR56U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1TRQJR56U
Internal Part NumberEIS-ERJ-1TRQJR56U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1TRQJR56U
Related LinksERJ-1T, ERJ-1TRQJR56U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1TRQJR56U Details Description
Related parts for ERJ-1TRQJR56U
IC OFFLINE SWIT OVP UVLO 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN BACKPLANE TYPE A 2MM RED datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 25VC AXIAL datasheet.pdf
IC REG BCK 1.5V 0.5A SYNC 8DSBGA datasheet.pdf
PLUG WATERTITE NEMA L5-20 125V datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.8A 86 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.63UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 16POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf