Panasonic Electronic Components ERJ-1TYJ101U
ERJ-1TYJ101U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1TYJ101U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
ERJ-1TYJ101U.pdf
Availability of ERJ-1TYJ101U
QUANTITY
ERJ-1TYJ101U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1TYJ101U
Internal Part NumberEIS-ERJ-1TYJ101U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1TYJ101U
Related LinksERJ-1T, ERJ-1TYJ101U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1TYJ101U Details Description
Related parts for ERJ-1TYJ101U
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 32V 500A CHASS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 125V datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf