Panasonic Electronic Components ERJ-1TYJ122U
ERJ-1TYJ122U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1TYJ122U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
ERJ-1TYJ122U.pdf
Availability of ERJ-1TYJ122U
QUANTITY
ERJ-1TYJ122U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1TYJ122U
Internal Part NumberEIS-ERJ-1TYJ122U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1TYJ122U
Related LinksERJ-1T, ERJ-1TYJ122U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1TYJ122U Details Description
Related parts for ERJ-1TYJ122U
RES ARRAY 4 RES 68 OHM 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 7.62MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 24V datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS .050 VERT T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 3.5A 6-TSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.392 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN FPC VERT 20POS 0.50MM SMD datasheet.pdf