Panasonic Electronic Components ERJ-1TYJ510U
ERJ-1TYJ510U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-1TYJ510U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
ERJ-1TYJ510U.pdf
Availability of ERJ-1TYJ510U
QUANTITY
ERJ-1TYJ510U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-1TYJ510U
Internal Part NumberEIS-ERJ-1TYJ510U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-1TYJ510U
Related LinksERJ-1T, ERJ-1TYJ510U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-1TYJ510U Details Description
Related parts for ERJ-1TYJ510U
CONN HDR BRKWAY 8POS VERT 15AU datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 455MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 20POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS WALL MNT SKT datasheet.pdf