Panasonic Electronic Components ERJ-2BQFR62X
ERJ-2BQFR62X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2BQFR62X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.62 OHM 1% 1/6W 0402
Datasheet Download
ERJ-2BQFR62X.pdf
Availability of ERJ-2BQFR62X
QUANTITY
ERJ-2BQFR62X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2BQFR62X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2BQFR62X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2BQFR62X
Related LinksERJ-2B, ERJ-2BQFR62X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2BQFR62X Details Description
Related parts for ERJ-2BQFR62X
MOSFET P-CH 50V 130MA SOT323 datasheet.pdf
PANEL TOP 19X7X0.5" BE/GY datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAGE 1X3 QSFP W/HS 13.5MM W/LP datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 237 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf