Panasonic Electronic Components ERJ-2BSJR15X
ERJ-2BSJR15X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2BSJR15X
Brief Description
RES SMD 0.15 OHM 5% 1/6W 0402
Datasheet Download
ERJ-2BSJR15X.pdf
Availability of ERJ-2BSJR15X
QUANTITY
ERJ-2BSJR15X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2BSJR15X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2BSJR15X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±5%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2BSJR15X
Related LinksERJ-2B, ERJ-2BSJR15X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2BSJR15X Details Description
Related parts for ERJ-2BSJR15X
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
LED MOD 25WATT ZENIGATA 5000K datasheet.pdf
CONN HEADER R/A TIN 12POS datasheet.pdf
OPEN COMM GTWY datasheet.pdf
CGCLIP NIB DLN CLO datasheet.pdf
STANDARD NYLON CABLE TIES datasheet.pdf
HDR 8POS 2MM datasheet.pdf