Panasonic Electronic Components ERJ-2BWJR050X
ERJ-2BWJR050X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2BWJR050X
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 5% 1/4W 0402
Datasheet Download
ERJ-2BWJR050X.pdf
Availability of ERJ-2BWJR050X
QUANTITY
ERJ-2BWJR050X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2BWJR050X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2BWJR050X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
Standard Package10,000
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2BWJR050X
Related LinksERJ-2B, ERJ-2BWJR050X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2BWJR050X Details Description
Related parts for ERJ-2BWJR050X
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Lighting 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN STRIP HEADER 44POS .100 datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP DE, AFS 2, datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IMPACT ORTHO DIRECT 5PX10C BOTTO datasheet.pdf
CAP TANT POLY 250UF 100V CHA MNT datasheet.pdf