Panasonic Electronic Components ERJ-2GEJ106X
ERJ-2GEJ106X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2GEJ106X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10M OHM 5% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2GEJ106X.pdf
Availability of ERJ-2GEJ106X
QUANTITY
ERJ-2GEJ106X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2GEJ106X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2GEJ106X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient-400/ +150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2GEJ106X
Related LinksERJ-2G, ERJ-2GEJ106X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2GEJ106X Details Description
Related parts for ERJ-2GEJ106X
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 50mA Backlight TSOT-23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 29POS datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
1062 POWER ENTRY MODUL 10A 70C datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 GR SN datasheet.pdf
RES 20 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 73V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 200V Y5U 3025 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 155MA 650 MOHM datasheet.pdf
ENCODER OPT 20POS PIN datasheet.pdf