Panasonic Electronic Components ERJ-2GEJ1R1X
ERJ-2GEJ1R1X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2GEJ1R1X
Brief Description
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2GEJ1R1X.pdf
Availability of ERJ-2GEJ1R1X
QUANTITY
ERJ-2GEJ1R1X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2GEJ1R1X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2GEJ1R1X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient-100/ +600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2GEJ1R1X
Related LinksERJ-2G, ERJ-2GEJ1R1X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2GEJ1R1X Details Description
Related parts for ERJ-2GEJ1R1X
IC VIDEO SYNC SEPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN SMB JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 0.25 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 120 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-MALE 2POS 6' datasheet.pdf
CONN FPC VERT 50POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
BLZP 5.08/08/180F SN OR BX datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf