Panasonic Electronic Components ERJ-2GEJ4R7X
ERJ-2GEJ4R7X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2GEJ4R7X
Brief Description
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2GEJ4R7X.pdf
Availability of ERJ-2GEJ4R7X
QUANTITY
ERJ-2GEJ4R7X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2GEJ4R7X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2GEJ4R7X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Standard Package10,000
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient-100/ +600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2GEJ4R7X
Related LinksERJ-2G, ERJ-2GEJ4R7X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2GEJ4R7X Details Description
Related parts for ERJ-2GEJ4R7X
DIODE ZENER 27V 500MW DO35 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
SENS PROX M30 18MM DC3W-NO .3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 909 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS MALE TYPE P R/A datasheet.pdf