Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF1472X
ERJ-2RKF1472X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKF1472X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKF1472X.pdf
Availability of ERJ-2RKF1472X
QUANTITY
ERJ-2RKF1472X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKF1472X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKF1472X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKF1472X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKF1472X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKF1472X Details Description
Related parts for ERJ-2RKF1472X
RES ARRAY 8 RES 6.8K OHM 1506 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 26POS STR datasheet.pdf
CONNECTOR HEADER 42POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10V 10% 2924 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf