Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF1501X
ERJ-2RKF1501X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKF1501X
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKF1501X.pdf
Availability of ERJ-2RKF1501X
QUANTITY
ERJ-2RKF1501X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKF1501X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKF1501X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKF1501X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKF1501X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKF1501X Details Description
Related parts for ERJ-2RKF1501X
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SMART HIGHSIDE SWITCH TO-220AB/5 datasheet.pdf
IC DIFF LINE DVR/RCVR HS 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RECPT 80POS .020" SMT GOLD datasheet.pdf
FILTER LC EMI 100MHZ 200MA 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 25A 28V datasheet.pdf
RES 68K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
POT SLIDE 1K OHM .2W 45MM datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 143MA 5.9 OHM SMD datasheet.pdf