Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF1693X
ERJ-2RKF1693X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKF1693X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 169K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKF1693X.pdf
Availability of ERJ-2RKF1693X
QUANTITY
ERJ-2RKF1693X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKF1693X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKF1693X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKF1693X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKF1693X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKF1693X Details Description
Related parts for ERJ-2RKF1693X
IC OPAMP INSTR 2MHZ 14CDIP datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 5.0V SOT89-5 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 10-DFN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 30SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
PZ 6 ROTO DIE SET datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN FPC TOP 25POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP POLY 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf