Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF2432X
ERJ-2RKF2432X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKF2432X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKF2432X.pdf
Availability of ERJ-2RKF2432X
QUANTITY
ERJ-2RKF2432X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKF2432X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKF2432X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKF2432X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKF2432X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKF2432X Details Description
Related parts for ERJ-2RKF2432X
FAN AXIAL 92X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 1K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A PCB RCPT 8SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 630V X7T SMD datasheet.pdf
MX150 ASSY HYB RCPT 2X8 STGY D16 datasheet.pdf
RES 4.99M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf