Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF2941X
ERJ-2RKF2941X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKF2941X
Brief Description
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKF2941X.pdf
Availability of ERJ-2RKF2941X
QUANTITY
ERJ-2RKF2941X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKF2941X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKF2941X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKF2941X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKF2941X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKF2941X Details Description
Related parts for ERJ-2RKF2941X
TYPE 1 FILTER, SMALL PARTICLE datasheet.pdf
FAN AXIAL 397X74MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 5.4A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DRVR TRANSFORMER 1W 8UMAX datasheet.pdf