Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF3600X
ERJ-2RKF3600X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKF3600X
Brief Description
RES SMD 360 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKF3600X.pdf
Availability of ERJ-2RKF3600X
QUANTITY
ERJ-2RKF3600X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKF3600X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKF3600X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKF3600X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKF3600X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKF3600X Details Description
Related parts for ERJ-2RKF3600X
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
IC 10-BIT QUAD SER DAC 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 3.4A 74 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
HEATSHRINK ITCSN 4/5" X 25' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 62 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP XB-D RED ORANGE datasheet.pdf
CAP ALUM 150000UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf