Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF51R1X
ERJ-2RKF51R1X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKF51R1X
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKF51R1X.pdf
Availability of ERJ-2RKF51R1X
QUANTITY
ERJ-2RKF51R1X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKF51R1X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKF51R1X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKF51R1X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKF51R1X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKF51R1X Details Description
Related parts for ERJ-2RKF51R1X
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
IC AMP HBT SIGE 3500MHZ SOT-89 datasheet.pdf
CONN SCREWLOCK FEMALE 4-40 8MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 270 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 4.9PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf