Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF5492X
ERJ-2RKF5492X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKF5492X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKF5492X.pdf
Availability of ERJ-2RKF5492X
QUANTITY
ERJ-2RKF5492X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKF5492X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKF5492X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKF5492X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKF5492X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKF5492X Details Description
Related parts for ERJ-2RKF5492X
ICL 25 OHM 25% 1.7A 13.97MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX AMBER TRANSP 4" datasheet.pdf