Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF5492X
ERJ-2RKF5492X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKF5492X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKF5492X.pdf
Availability of ERJ-2RKF5492X
QUANTITY
ERJ-2RKF5492X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKF5492X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKF5492X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKF5492X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKF5492X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKF5492X Details Description
Related parts for ERJ-2RKF5492X
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL/TRPL SOT23-5 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 96KHZ 10-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A SMD TIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 192KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 825K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 15 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
CAP POLY HYB 270UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf