Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF8872X
ERJ-2RKF8872X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-2RKF8872X
Brief Description
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-2RKF8872X.pdf
Availability of ERJ-2RKF8872X
QUANTITY
ERJ-2RKF8872X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-2RKF8872X
Internal Part NumberEIS-ERJ-2RKF8872X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-2RKF8872X
Related LinksERJ-2R, ERJ-2RKF8872X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-2RKF8872X Details Description
Related parts for ERJ-2RKF8872X
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN SOCKET 120POS .050" STR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 3.97K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.453 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.83K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY FO HYBRID LC DUPL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CLAMP BEAM 9/16"-3/4" FLANGE datasheet.pdf
CAP CER 510PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf