Panasonic Electronic Components ERJ-3BQJR56V
ERJ-3BQJR56V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3BQJR56V
Brief Description
RES SMD 0.56 OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-3BQJR56V.pdf
Availability of ERJ-3BQJR56V
QUANTITY
ERJ-3BQJR56V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3BQJR56V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3BQJR56V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3BQJR56V
Related LinksERJ-3B, ERJ-3BQJR56V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3BQJR56V Details Description
Related parts for ERJ-3BQJR56V
RES SMD 866 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 5MM datasheet.pdf
FUSE AUTO 200A 32VDC 10 PACK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
IC FPGA 588 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V NP0 1206 datasheet.pdf