Panasonic Electronic Components ERJ-3EKF1603V
ERJ-3EKF1603V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3EKF1603V
Brief Description
RES SMD 160K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-3EKF1603V.pdf
Availability of ERJ-3EKF1603V
QUANTITY
ERJ-3EKF1603V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3EKF1603V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3EKF1603V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3EKF1603V
Related LinksERJ-3E, ERJ-3EKF1603V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3EKF1603V Details Description
Related parts for ERJ-3EKF1603V
INTERFACE CBL IDC MALE 45MM 40PL datasheet.pdf
IC POT DGTL QUAD 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 3POS PCB datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
PATCHCORD HD BANA PLUG BLK 60" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 427MA 1.1 OHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN SAVER, SZ 4 RCPT, 37 POS datasheet.pdf