Panasonic Electronic Components ERJ-3EKF16R5V
ERJ-3EKF16R5V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3EKF16R5V
Brief Description
RES SMD 16.5 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-3EKF16R5V.pdf
Availability of ERJ-3EKF16R5V
QUANTITY
ERJ-3EKF16R5V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3EKF16R5V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3EKF16R5V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3EKF16R5V
Related LinksERJ-3E, ERJ-3EKF16R5V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3EKF16R5V Details Description
Related parts for ERJ-3EKF16R5V
IC COUNTER 4BIT DECADE 16DIP datasheet.pdf
SWITCH PB 6A MOM BLUE PANEL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 432 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG GREEN 250' datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf