Panasonic Electronic Components ERJ-3EKF1873V
ERJ-3EKF1873V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3EKF1873V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 187K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-3EKF1873V.pdf
Availability of ERJ-3EKF1873V
QUANTITY
ERJ-3EKF1873V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3EKF1873V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3EKF1873V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3EKF1873V
Related LinksERJ-3E, ERJ-3EKF1873V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3EKF1873V Details Description
Related parts for ERJ-3EKF1873V
IC 12-BIT SERIAL D/A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 4.22 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT EGG.2B.304. FOR 4LV datasheet.pdf
GREEN LED PUSHBUTTON ASSEMBLY datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 0.1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
STD CABLE TIES ON REEL NAT 12.5" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
VARISTOR 24.3V 200A 1206 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
MT308B1-E2C1, MOTOR, NEMA 34 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 3.9K OHM 14SOIC datasheet.pdf