Panasonic Electronic Components ERJ-3EKF2371V
ERJ-3EKF2371V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3EKF2371V
Brief Description
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-3EKF2371V.pdf
Availability of ERJ-3EKF2371V
QUANTITY
ERJ-3EKF2371V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3EKF2371V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3EKF2371V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3EKF2371V
Related LinksERJ-3E, ERJ-3EKF2371V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3EKF2371V Details Description
Related parts for ERJ-3EKF2371V
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 250MA 250VAC RAD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER SPRING 23POS SLD CUP datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 2.54MM datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf