Panasonic Electronic Components ERJ-3EKF2371V
ERJ-3EKF2371V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3EKF2371V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-3EKF2371V.pdf
Availability of ERJ-3EKF2371V
QUANTITY
ERJ-3EKF2371V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3EKF2371V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3EKF2371V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3EKF2371V
Related LinksERJ-3E, ERJ-3EKF2371V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3EKF2371V Details Description
Related parts for ERJ-3EKF2371V
IC PHASE-LOCKED LOOP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 10MSOP datasheet.pdf
IC 25BIT CONFIG REG BUFF 96LFBGA datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 72POS .156 GRN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 72V datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T/SP11T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT SOLDR datasheet.pdf