Panasonic Electronic Components ERJ-3EKF2493V
ERJ-3EKF2493V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3EKF2493V
Brief Description
RES SMD 249K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-3EKF2493V.pdf
Availability of ERJ-3EKF2493V
QUANTITY
ERJ-3EKF2493V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3EKF2493V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3EKF2493V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3EKF2493V
Related LinksERJ-3E, ERJ-3EKF2493V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3EKF2493V Details Description
Related parts for ERJ-3EKF2493V
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
MINI-PV CRIMP-WIRE RCPT 18-20AWG datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
RACK STEEL 13X21X7.25 GRY datasheet.pdf
10 SECTION ZACK MARKER STRIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf