Panasonic Electronic Components ERJ-3EKF2611V
ERJ-3EKF2611V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3EKF2611V
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-3EKF2611V.pdf
Availability of ERJ-3EKF2611V
QUANTITY
ERJ-3EKF2611V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3EKF2611V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3EKF2611V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3EKF2611V
Related LinksERJ-3E, ERJ-3EKF2611V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3EKF2611V Details Description
Related parts for ERJ-3EKF2611V
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC +/-15V OUT 2W datasheet.pdf
BLADE HEX 7/32" 5.12" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 195MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFF/DIVIDER/MUX 32VFQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf