Panasonic Electronic Components ERJ-3EKF28R7V
ERJ-3EKF28R7V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3EKF28R7V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-3EKF28R7V.pdf
Availability of ERJ-3EKF28R7V
QUANTITY
ERJ-3EKF28R7V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3EKF28R7V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3EKF28R7V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3EKF28R7V
Related LinksERJ-3E, ERJ-3EKF28R7V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3EKF28R7V Details Description
Related parts for ERJ-3EKF28R7V
HANDLE BLADE HOLDING 6MM 4.29" datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 270.9VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.23K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
GK NICU NRS NF V0 REC datasheet.pdf
CLOUDGATE DC POWER CABLE 3M datasheet.pdf
762 TB PLU PLU WF LOW-T datasheet.pdf
350 TB RIS CLA PRESS FIT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf