Panasonic Electronic Components ERJ-3EKF3160V
ERJ-3EKF3160V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3EKF3160V
Brief Description
RES SMD 316 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-3EKF3160V.pdf
Availability of ERJ-3EKF3160V
QUANTITY
ERJ-3EKF3160V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3EKF3160V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3EKF3160V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3EKF3160V
Related LinksERJ-3E, ERJ-3EKF3160V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3EKF3160V Details Description
Related parts for ERJ-3EKF3160V
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
TAG MARKING BLANK 400/BX datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 18POS 2.54MM datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
WIRE MESH .75-.87 W/NUT F-4 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
GDT 145V 20KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf