Panasonic Electronic Components ERJ-3EKF3571V
ERJ-3EKF3571V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3EKF3571V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-3EKF3571V.pdf
Availability of ERJ-3EKF3571V
QUANTITY
ERJ-3EKF3571V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3EKF3571V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3EKF3571V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.57k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3EKF3571V
Related LinksERJ-3E, ERJ-3EKF3571V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3EKF3571V Details Description
Related parts for ERJ-3EKF3571V
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 152 TYPEA 6POS datasheet.pdf
DGTL ISO 500V I2C/SPI 48TSSOP datasheet.pdf
.187 SGL TAB 1 HOLE 45/SLANT TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TPLI 220 A1 8" X 8" datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 5% 1200VDC RADIAL datasheet.pdf