Panasonic Electronic Components ERJ-3EKF4021V
ERJ-3EKF4021V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3EKF4021V
Brief Description
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-3EKF4021V.pdf
Availability of ERJ-3EKF4021V
QUANTITY
ERJ-3EKF4021V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3EKF4021V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3EKF4021V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3EKF4021V
Related LinksERJ-3E, ERJ-3EKF4021V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3EKF4021V Details Description
Related parts for ERJ-3EKF4021V
IC SWITCH QUAD 1X1 14SOIC datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20 UNF 20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5K OHM 0.3W 0.05% RADIAL datasheet.pdf