Panasonic Electronic Components ERJ-3EKF4120V
ERJ-3EKF4120V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3EKF4120V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 412 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-3EKF4120V.pdf
Availability of ERJ-3EKF4120V
QUANTITY
ERJ-3EKF4120V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3EKF4120V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3EKF4120V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3EKF4120V
Related LinksERJ-3E, ERJ-3EKF4120V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3EKF4120V Details Description
Related parts for ERJ-3EKF4120V
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.35K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFFER 140MHZ 5CH 3.3V 8TSSOP datasheet.pdf
RES 499K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 300V 34AWG GRN datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.15A 3SOT23 datasheet.pdf