Panasonic Electronic Components ERJ-3EKF5360V
ERJ-3EKF5360V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3EKF5360V
Brief Description
RES SMD 536 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-3EKF5360V.pdf
Availability of ERJ-3EKF5360V
QUANTITY
ERJ-3EKF5360V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3EKF5360V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3EKF5360V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3EKF5360V
Related LinksERJ-3E, ERJ-3EKF5360V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3EKF5360V Details Description
Related parts for ERJ-3EKF5360V
RES SMD 29.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 400KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SOC DIGITAL MEDIA 361-BGA datasheet.pdf
CAP CER 240PF 100V P2H 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 21 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
IND CBI SAMPLE PACK 2MM datasheet.pdf