Panasonic Electronic Components ERJ-3EKF9090V
ERJ-3EKF9090V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3EKF9090V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 909 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-3EKF9090V.pdf
Availability of ERJ-3EKF9090V
QUANTITY
ERJ-3EKF9090V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3EKF9090V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3EKF9090V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3EKF9090V
Related LinksERJ-3E, ERJ-3EKF9090V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3EKF9090V Details Description
Related parts for ERJ-3EKF9090V
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 400MA 3.78 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.222 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.15A 6WSON datasheet.pdf
XFRMR AUI ETHERNET LAN 16SOIC datasheet.pdf
J TERM EDGEON 13 NI datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf