Panasonic Electronic Components ERJ-3GEYJ333V
ERJ-3GEYJ333V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-3GEYJ333V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 33K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-3GEYJ333V.pdf
Availability of ERJ-3GEYJ333V
QUANTITY
ERJ-3GEYJ333V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-3GEYJ333V
Internal Part NumberEIS-ERJ-3GEYJ333V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)33k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-3GEYJ333V
Related LinksERJ-3G, ERJ-3GEYJ333V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-3GEYJ333V Details Description
Related parts for ERJ-3GEYJ333V
CAP CER 10PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
SWITCH UNIT 22MM ILLUM BLU 24V datasheet.pdf
CONN PIN #4 SWAGE MOUNT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
MINIFIT BMI RTAN LUBED HDR AU SE datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1W DO214AC datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC DO214AA datasheet.pdf
SWITCH,PRESS SENSI datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf