Panasonic Electronic Components ERJ-6BQFR68V
ERJ-6BQFR68V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6BQFR68V
Brief Description
RES SMD 0.68 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
ERJ-6BQFR68V.pdf
Availability of ERJ-6BQFR68V
QUANTITY
ERJ-6BQFR68V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6BQFR68V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6BQFR68V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesERJ
PackagingDigi-Reel®
Resistance (Ohms)0.68
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6BQFR68V
Related LinksERJ-6B, ERJ-6BQFR68V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6BQFR68V Details Description
Related parts for ERJ-6BQFR68V
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 3A 5V datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 1210 datasheet.pdf
HDR RA SR POL .100 GP datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 6W 0.1% TO220 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 14D OLIVE datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf