Panasonic Electronic Components ERJ-6BQJ5R1V
ERJ-6BQJ5R1V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6BQJ5R1V
Brief Description
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/3W 0805
Datasheet Download
ERJ-6BQJ5R1V.pdf
Availability of ERJ-6BQJ5R1V
QUANTITY
ERJ-6BQJ5R1V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6BQJ5R1V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6BQJ5R1V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6BQJ5R1V
Related LinksERJ-6B, ERJ-6BQJ5R1V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6BQJ5R1V Details Description
Related parts for ERJ-6BQJ5R1V
IC TERM SCSI DIFF/SWITCH 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 116KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 119BGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MINIMC-GIGABIT MODULE, TX/LX-SM1 datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 5.16"LX3.42"W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 25J OLIVE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf