Panasonic Electronic Components ERJ-6BQJR24V
ERJ-6BQJR24V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6BQJR24V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.24 OHM 5% 1/3W 0805
Datasheet Download
ERJ-6BQJR24V.pdf
Availability of ERJ-6BQJR24V
QUANTITY
ERJ-6BQJR24V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6BQJR24V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6BQJR24V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.24
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6BQJR24V
Related LinksERJ-6B, ERJ-6BQJR24V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6BQJR24V Details Description
Related parts for ERJ-6BQJR24V
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN CODING KEY MALE ORANGE PCB datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 9.78MM datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
UPPER TOOL datasheet.pdf
ASSY DOUBLER 15A 600V STD REC datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf