Panasonic Electronic Components ERJ-6ENF1001V
ERJ-6ENF1001V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6ENF1001V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6ENF1001V.pdf
Availability of ERJ-6ENF1001V
QUANTITY
ERJ-6ENF1001V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6ENF1001V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6ENF1001V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6ENF1001V
Related LinksERJ-6E, ERJ-6ENF1001V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6ENF1001V Details Description
Related parts for ERJ-6ENF1001V
IDC CABLE - MKC10K/MC10G/MPK10K datasheet.pdf
IC REG LDO 4.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 35MA SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 3/8-24 UNF 1-5V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A 8WSON datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 7POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf