Panasonic Electronic Components ERJ-6ENF15R8V
ERJ-6ENF15R8V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6ENF15R8V
Brief Description
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6ENF15R8V.pdf
Availability of ERJ-6ENF15R8V
QUANTITY
ERJ-6ENF15R8V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6ENF15R8V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6ENF15R8V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6ENF15R8V
Related LinksERJ-6E, ERJ-6ENF15R8V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6ENF15R8V Details Description
Related parts for ERJ-6ENF15R8V
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC NOR R/S LATCH 3ST QUAD 16SOIC datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 35A TO-220AB datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 10POS VERT GOL datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3500K SCREW MOUNT datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf