Panasonic Electronic Components ERJ-6ENF1602V
ERJ-6ENF1602V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6ENF1602V
Brief Description
RES SMD 16K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6ENF1602V.pdf
Availability of ERJ-6ENF1602V
QUANTITY
ERJ-6ENF1602V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6ENF1602V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6ENF1602V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6ENF1602V
Related LinksERJ-6E, ERJ-6ENF1602V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6ENF1602V Details Description
Related parts for ERJ-6ENF1602V
FITTING OUT VERT 45DEG LGY 2X2 datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CAP ALUM 13000UF 250V SCREW datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 300K OHM 5% AXL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf