Panasonic Electronic Components ERJ-6ENF1604V
ERJ-6ENF1604V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6ENF1604V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.6M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6ENF1604V.pdf
Availability of ERJ-6ENF1604V
QUANTITY
ERJ-6ENF1604V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6ENF1604V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6ENF1604V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6ENF1604V
Related LinksERJ-6E, ERJ-6ENF1604V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6ENF1604V Details Description
Related parts for ERJ-6ENF1604V
CONN HEADER 9POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO220F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 1.07M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP MICA 3PF 0.25PF 100V 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
PANEL CENTER SUPPORTS 1418CS datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 44POS DR LOW P datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOD123 datasheet.pdf