Panasonic Electronic Components ERJ-6ENF1823V
ERJ-6ENF1823V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6ENF1823V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 182K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6ENF1823V.pdf
Availability of ERJ-6ENF1823V
QUANTITY
ERJ-6ENF1823V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6ENF1823V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6ENF1823V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6ENF1823V
Related LinksERJ-6E, ERJ-6ENF1823V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6ENF1823V Details Description
Related parts for ERJ-6ENF1823V
MOSFET N-CH 30V 19A 8-SOIC datasheet.pdf
KIT FLASHER 5 ULT BRIGHT LED DIY datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V T/H datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TVSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 50MHZ 200MA SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 51.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 85MM datasheet.pdf