Panasonic Electronic Components ERJ-6ENF2430V
ERJ-6ENF2430V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6ENF2430V
Brief Description
RES SMD 243 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6ENF2430V.pdf
Availability of ERJ-6ENF2430V
QUANTITY
ERJ-6ENF2430V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6ENF2430V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6ENF2430V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6ENF2430V
Related LinksERJ-6E, ERJ-6ENF2430V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6ENF2430V Details Description
Related parts for ERJ-6ENF2430V
FIXED IND 33NH 400MA 460 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 2.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CABLE LVDS PANEL 460MM ROHS datasheet.pdf
CONN RING 3/0AWG #1/4 SOLIS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 133 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf