Panasonic Electronic Components ERJ-6ENF3900V
ERJ-6ENF3900V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6ENF3900V
Brief Description
RES SMD 390 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6ENF3900V.pdf
Availability of ERJ-6ENF3900V
QUANTITY
ERJ-6ENF3900V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6ENF3900V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6ENF3900V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6ENF3900V
Related LinksERJ-6E, ERJ-6ENF3900V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6ENF3900V Details Description
Related parts for ERJ-6ENF3900V
CONN CABLE CLAMP COVER STR DB25 datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DSP QUAD 16B 400MHZ 431FCPBGA datasheet.pdf
TWIST LOCK DUAL .5"DIA 3.65" L datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFK05A/AE05/AFH05T datasheet.pdf
CAP THIN FILM 5.6PF 50V 0603 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ1 M16 datasheet.pdf
FIXED IND 360NH 6.3A 13.8 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf