Panasonic Electronic Components ERJ-6ENF5903V
ERJ-6ENF5903V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6ENF5903V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 590K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6ENF5903V.pdf
Availability of ERJ-6ENF5903V
QUANTITY
ERJ-6ENF5903V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6ENF5903V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6ENF5903V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6ENF5903V
Related LinksERJ-6E, ERJ-6ENF5903V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6ENF5903V Details Description
Related parts for ERJ-6ENF5903V
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 15POS VERT 2MM datasheet.pdf
SURGE SUPP TBU 300MA 500VIMP SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
TL8012-S2, 220VAC, PTL, 3NC+2NO datasheet.pdf
TERMINAL ZDU 2.5/3AN WS (WHITE) datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 410MW SOD123 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V datasheet.pdf