Panasonic Electronic Components ERJ-6ENF61R9V
ERJ-6ENF61R9V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6ENF61R9V
Brief Description
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6ENF61R9V.pdf
Availability of ERJ-6ENF61R9V
QUANTITY
ERJ-6ENF61R9V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6ENF61R9V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6ENF61R9V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6ENF61R9V
Related LinksERJ-6E, ERJ-6ENF61R9V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6ENF61R9V Details Description
Related parts for ERJ-6ENF61R9V
LAMP FILAMENT 16MM 60V datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 48CABGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C/SRL 16LFCSP datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf