Panasonic Electronic Components ERJ-6ENF6803V
ERJ-6ENF6803V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6ENF6803V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 680K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6ENF6803V.pdf
Availability of ERJ-6ENF6803V
QUANTITY
ERJ-6ENF6803V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6ENF6803V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6ENF6803V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6ENF6803V
Related LinksERJ-6E, ERJ-6ENF6803V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6ENF6803V Details Description
Related parts for ERJ-6ENF6803V
CONN FPC BOTTOM 45POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BETTER BURIED CLOSURE KIT 5X26 datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V X7R SMD datasheet.pdf
VARISTOR 459V 2.5KA DISC 9MM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 1MM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 12 NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf