Panasonic Electronic Components ERJ-6ENF8871V
ERJ-6ENF8871V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-6ENF8871V
Brief Description
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-6ENF8871V.pdf
Availability of ERJ-6ENF8871V
QUANTITY
ERJ-6ENF8871V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-6ENF8871V
Internal Part NumberEIS-ERJ-6ENF8871V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesERJ
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-6ENF8871V
Related LinksERJ-6E, ERJ-6ENF8871V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-6ENF8871V Details Description
Related parts for ERJ-6ENF8871V
CAP CER 680PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL LP 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 45.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 542 OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
PT 55C 55#20 PIN RECP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A 18QFN datasheet.pdf